Zakup mieszkania to dla większości z nas wyjątkowe wydarzenie w życiu i spory wydatek. Gdy kupujemy mieszkanie po raz pierwszy wiele pojęć, zasad czy zapisów wydaje się być nie do końca zrozumiałymi. To naturalne. Dziś poruszymy temat płatności w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym.

Decydując się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym, warto wcześniej zgłębić temat tego jak nieruchomość będzie finansowana oraz jak harmonogram płatności jest powiązany z harmonogramem budowy inwestycji, w której kupujemy mieszkanie. Jest to o tyle istotne, że na rynku nieruchomości mało jest gotowych mieszkań. Zdecydowana większość z nich jest kupowana na etapie budowy. Żeby dobrze zrozumieć zasady płatności za mieszkanie, w pierwszej kolejności musimy się zapoznać z pojęciem rachunku powierniczego.

1. CZYM JEST RACHUNEK POWIERNICZY (WIRTUALNY)

Rachunek powierniczy (nazywany także rachunkiem wirtualnym) jest specjalnym rodzajem rachunku bankowego, który jest zakładany dla każdej inwestycji realizowanej przed dewelopera. To właśnie na niego trafiają środki wpłacane przez klientów na poczet zakupu nowego mieszkania.

  • rachunek powierniczy otwarty – jest to rozwiązanie, które wybiera większość deweloperów i działa następująco: po zakończeniu określonego etapu prac, na budowę udaje się inspektor, który ocenia czy rzeczywiście wszystko zostało zrobione i jest zgodne z zapisem umowy. Jeśli tak, deweloperowi wypłacana jest uzgodniona część pieniędzy z rachunku powierniczego, które deweloper może przeznaczyć na dalszą realizację inwestycji.
  • rachunek powierniczy zamknięty – w tym przypadku środki wpłacane przez nabywcę trafią do dewelopera dopiero po podpisaniu aktu notarialnego i przeniesieniu własności na kupującego.

2. TRANSZE WYPŁACANE DEWELOPEROWI Z OTWARTEGO RACHUNKU POWIERNICZEGO

W Polsce większość deweloperów prowadzi otwarte rachunki powiernicze, dzięki czemu otrzymuje pieniądze od Klientów już na etapie budowy inwestycji.

Harmonogram prac wraz z harmonogramem płatności stanowi załącznik do umowy deweloperskiej, więc nabywca od początku ma wgląd w to, jak płatności będą się rozkładać na przestrzeni całego okresu realizacji inwestycji. W harmonogramie znajdziemy procentowy, szacunkowy podział kosztów poszczególnych etapów budowy w całkowitych kosztach przedsięwzięcia deweloperskiego.

Poniżej przedstawiamy przykładowy harmonogram jednej z realizowanych przez nas inwestycji deweloperskich :

* Procentowy, szacunkowy podział kosztów poszczególnych etapów w całkowitych kosztach przedsięwzięcia deweloperskiego [%]

3. WIZYTA W BANKU 

Musimy pamiętać o tym, że bank nie podejmie żadnych działań, bez naszego podpisu. Jak to wygląda w praktyce?  Deweloper wysyła do klientów pismo, informujące o zakończeniu danego etapu budowy. Z tym dokumentem powinniśmy udać się do banku i złożyć wniosek o uruchomienie kolejnych środków z naszego kredytu. Jednak zanim do tego ostatecznie dojdzie, inspektor z banku dokonuje kontroli dokumentacji związanej z inwestycją i sprawdza, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z harmonogramem.

Warto dodać, że decydując się na kredyt na mieszkanie w budowie, nie będziemy od razu płacić pełnej raty kredytu. Będzie ona uzależniona od tego, ile naszych środków zostało uruchomionych. Dokonując zakupu na bardzo wczesnym etapie budowy, rata kredytu będzie niewielka i będzie sukcesywnie wzrastać z każdą transzą wypłaconą deweloperowi .

Activ Investment. Mieszkania w najlepszych lokalizacjach. Wybierz doświadczonego dewelopera.