Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy inwestowanie w nieruchomości to tylko mieszkania? Otóż nie! Nieruchomości komercyjne to kolejny krok w świecie inwestycji, który może otworzyć przed Tobą nowe możliwości i przynieść stabilne zyski. Warto się temu przyjrzeć bliżej.

Stabilność dochodów

Jednym z najbardziej atrakcyjnych aspektów inwestowania w nieruchomości komercyjne jest ich stabilność dochodów. W odróżnieniu od mieszkań, umowy najmu lokali użytkowych często mają dłuższy termin, co zapewnia inwestorom regularny dopływ gotówki. Firmy, które wynajmują takie przestrzenie, często zobowiązują się na lata, co daje poczucie pewności finansowej i ułatwia planowanie dalszych działań inwestycyjnych. Dokumenty podpisywane są zwykle nawet na okres od 5 do 10 lat.

Wysoka rentowność

Pod względem rentowności nieruchomości komercyjne często przewyższają inwestycje mieszkalne. Wysoki zwrot z inwestycji, który może sięgać nawet 6-10 procent, sprawia, że są one atrakcyjną opcją dla wielu inwestorów. Oczywiście, wiele czynników wpływa na ostateczną rentowność, ale właściwie dobrana nieruchomość komercyjna może przynieść znacznie większe zyski niż mieszkanie na wynajem.

Jak obliczyć rentowność?

Oceniając opłacalność inwestycji w lokale komercyjne, warto zastosować prosty sposób obliczeń. Można to zrobić poprzez podzielenie rocznego dochodu z najmu przez cenę nieruchomości, a następnie pomnożenie tego wyniku przez 100%. Tak otrzymana stopa zwrotu pozwala porównać inwestycję w nieruchomości komercyjne z innymi formami lokowania kapitału, takimi jak lokaty długoterminowe, kryptowaluty, dzieła sztuki czy obligacje.

(Roczny dochód z najmu / Cena nieruchomości) * 100% = Stopa zwrotu

Przykład: Jeśli zainwestujemy w przestrzeń użytkową o wartości 1 mln złotych, która generuje 7000 złotych miesięcznie z tytułu najmu, osiągniemy roczny zysk w wysokości 84 tys. złotych. Oznacza to stopę zwrotu na poziomie 8,4 proc.

Brak konieczności wykończenia lokalu

Kolejną zaletą inwestowania w nieruchomości komercyjne są niskie nakłady związane z wykończeniem lokalu. W przypadku mieszkań na wynajem, konieczność wyposażenia ich pod klucz, włącznie z meblami i sprzętem AGD, może generować znaczne koszty. Nawet przy najmie krótkoterminowym, dobrze wyposażone mieszkanie przyciąga większą liczbę potencjalnych najemców, co wymaga dodatkowych inwestycji w naczynia, ręczniki czy drobny sprzęt. W przypadku lokali handlowo-usługowych sytuacja jest inna. Zazwyczaj są one wynajmowane w stanie deweloperskim, a więc bez konieczności wyposażenia czy wykończenia. To najemca ponosi odpowiedzialność za dostosowanie lokalu do swoich potrzeb, co oznacza mniejsze nakłady finansowe dla inwestora. Dodatkowo, w razie uszkodzeń czy potrzeby remontu, to najemca odpowiada za naprawę, co eliminuje konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów przez właściciela. Dla inwestorów oznacza to mniejsze ryzyko i niższe obciążenia finansowe związane z utrzymaniem nieruchomości.

Wzrost wartości nieruchomości

Nieruchomości komercyjne także mogą zyskiwać na wartości. Dzięki możliwościom modernizacji i rozbudowy oraz wzrostowi wartości gruntów, inwestorzy mogą cieszyć się perspektywą zysków w przyszłości. Lokalizacja odgrywa tu kluczową rolę, ale również zarządzanie nieruchomością ma istotny wpływ na jej wartość rynkową.

Lokale użytkowe w Warszawie

Jeśli szukasz rentownego lokalu komercyjnego, sprawdź naszą ofertę w Warszawie. ŚwiatoVida to nie tylko doskonałe miejsce do zamieszkania, ale również przestrzeń dla przedsiębiorców poszukujących idealnego miejsca do rozwoju swojego biznesu. Znajdujące się w inwestycji 33 lokale usługowe o łącznej powierzchni 1.400 m², usytuowane w bliskim sąsiedztwie Galerii Północnej, stanowią wyjątkową szansę na rozwój działalności w dynamicznym otoczeniu handlowym.

Inwestycja zlokalizowana jest przy ul. Pałuków, w sąsiedztwie tętniącej życiem ulicy Światowida. Największym atutem jest bliskość Galerii Północnej, co gwarantuje wygodę i szybki dostęp do wszelkich udogodnień, takich jak sklepy, kina, kawiarnie i restauracje. Dużym atutem jest także bliskość przystanków autobusowych (170 m) i tramwajowych (500 m), zapewniających sprawny dojazd do centrum Warszawy.

Zakończenie I etapu inwestycji jest zaplanowane na II kwartał 2026 roku.

Podsumowując, inwestowanie w nieruchomości komercyjne to nie tylko kolejny krok w świecie inwestycji, ale także możliwość osiągnięcia stabilnych dochodów, wzrostu wartości nieruchomości, dywersyfikacji portfela oraz wysokiej rentowności. Dlatego warto zastanowić się nad tą formą inwestowania i poznać jej potencjał.