Wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słońca, mieszkańcy miast coraz częściej szukają sposobności na relaks w otoczeniu natury i zieleni. Ogródki na parterze, będące integralną częścią mieszkania, zyskują na popularności. Jeśli zastanawiasz się, jak zaaranżować tę przestrzeń, która ma stać się twoją oazą spokoju, to podpowiemy ci krok po kroku, jak to zrobić.

Twoja zielona przestrzeń

Ogród na parterze jest nie tylko miejscem do uprawiania roślin, ale także częścią Twojego mieszkania. W szczególności w cieplejszych miesiącach staje się miejscem, w którym chcemy spędzać czas na świeżym powietrzu. Przeważnie ogród stanowi przedłużenie pomieszczeń, takich jak kuchnia czy salon. Dlatego kluczowe jest, aby na początku poznać swoje możliwości aranżacyjne i upewnić się, że nie potrzebujesz zgody wspólnoty mieszkaniowej lub administratora budynku przed rozpoczęciem prac. Twój ogródek powinien harmonijnie wpisywać się w otoczenie osiedla, ale nie zapominaj o spersonalizowanych akcentach i dodatkach, które będą odzwierciedlać twoje preferencje.

Jak urządzić ogródek na parterze mieszkania?

Jak zatem urządzić ogródek na parterze, aby stworzyć wymarzoną przestrzeń do relaksu? Poznaj pomysły na wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Podłoże

Aby uczynić przestrzeń ogródka na parterze jak najbardziej funkcjonalną, warto zacząć od odpowiedniego podłoża. Trawnik to klasyczne rozwiązanie, ale wymaga stałej pielęgnacji, takiej jak nawożenie, podlewanie i koszenie. Dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas, drewniane podesty są świetnym rozwiązaniem. Mogą służyć jako stabilna podstawa dla leżaków, stolików czy krzeseł.

Różnorodna roślinność

Rośliny odgrywają kluczową rolę w aranżacji ogródka na parterze. Możesz eksperymentować z różnymi gatunkami roślin, krzewów i kwiatów. Drzewa iglaste, zwłaszcza te umieszczone blisko ogrodzenia, mogą pełnić funkcję naturalnej osłony. Tuje są popularne ze względu na swoje gęste odmiany, które tworzą naturalne ogrodzenie. Możesz także stworzyć rabaty lub skalniaki, aby pomieścić różne gatunki roślin jako dekorację. Warto również rozważyć uprawę ziół, które nie tylko odstraszają owady swoim aromatem, ale dostarczają świeżych składników do Twojej kuchni.

Klimatyczne dodatki

Dodatki stanowią wisienkę na torcie aranżacji ogródka na parterze. Wyjątkowe oświetlenie, meble ogrodowe z rattanu, czy wygodne leżaki nadadzą twojemu ogrodowi charakteru. Lampki LED i lampiony w stylu skandynawskim tworzą nie tylko piękną atmosferę, ale także oświetlają przestrzeń, umożliwiając dłuższe wieczorne relaksowanie. Meble ogrodowe pozwalają na pełen komfort, czy to podczas wypoczynku, czy organizacji spotkań z przyjaciółmi czy rodziną.

Podsumowanie

Aranżacja ogródka na parterze to sposób na stworzenie własnej oazy spokoju w środku miasta. Dzięki odpowiedniemu podłożu, różnorodności roślinności i dodatkom, możesz cieszyć się przestrzenią na co dzień. Nie zapomnij podzielić przestrzeni na strefę rekreacyjną i funkcjonalną. To miejsce, gdzie możesz odpocząć, cieszyć się naturą i spędzać czas na świeżym powietrzu, nie opuszczając swojego mieszkania na parterze.


Szukasz mieszkania
? Sprawdź ofertę dewelopera Activ Investment.