Kuchnie w postaci aneksu połączonego z salonem to obecnie bardzo popularne rozwiązanie w nowych mieszkaniach. Panuje opinia, że to rozwiązanie nadające się dla mieszkań o niewielkim metrażu, jednak nie do końca jest to prawdą. Aneksy kuchenne zagościły również w planach dużych mieszkań, ponieważ zdobyły uznanie klientów – jako rozwiązanie nowoczesne, a jednocześnie sprzyjające wspólnemu, rodzinnemu spędzaniu czasu. Jak takie pomieszczenie urządzić, by było ładne i funkcjonalne zarazem?

ANEKS OTWARTY CZY CZĘŚCIOWO ODDZIELONY?
Istnieją różne sposoby aranżacji salonu z aneksem. W zależności od tego jak duże jest mieszkanie i jaki jest jego układ możemy rozważyć dwie możliwości: pozostawić aneks i salon jako jedno pomieszczenie lub je częściowo od siebie oddzielić np. ścianką, wyspą lub barkiem.

ANEKS OTWARTY
Świetnie sprawdzi się w mieszkaniach o mniejszych metrażach, powiększając je optycznie i dając poczucie przestrzeni. Jednocześnie napełni część kuchenną naturalnym światłem – co będzie ważne zwłaszcza w tych mieszkaniach, gdzie w części z aneksem nie ma okna. Otwarty aneks umożliwi Ci również wyodrębnienie przestrzeni jadalnej.

TWOJE POTRZEBY
Projektując aneks otwarty, zwróć szczególną uwagę na funkcjonalność kuchni – czy będziesz mieć wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie sprzętu kuchennego i zastawy? Czy będziesz mieć wystarczającą przestrzeń roboczą do swobodnego i wygodnego przygotowywania posiłków? Bierz pod uwagę miejsce potrzebne na lodówkę, zlew, płytę grzewczą czy zmywarkę do naczyń. Pamiętaj również, że w pobliżu blatu roboczego powinny się znajdować przynajmniej 2 wolne gniazdka elektryczne.

Dwa pomieszczenia połączone w jedno dają wiele możliwości ciekawej aranżacji. Trzeba mieć na uwadze zachowanie jednego, wspólnego stylu obydwu pomieszczeń, ale wcale nie muszą być one do siebie podobne jak dwie krople wody.

ANEKS CZĘŚCIOWO ODDZIELONY
Masz kilka możliwości, by oddzielić od siebie aneks i salon nie tracąc przy tym poczucia przestrzeni, a przy okazji zyskując dodatkowe miejsce np. na przechowywanie sprzętu kuchennego lub przygotowywanie posiłków:

WYSPA
Docenisz ją, jeśli lubisz gotowanie wspólnie z rodziną lub znajomymi. Wyspa umożliwia bowiem swobodne prace kuchenne kilku osobom jednocześnie. Wyspa w kuchni wręcz zachęca do wspólnego gotowania i rozmów. Dzięki niej gotowanie staje się przyjemnością i rozrywką.

BADŹ KREATYWNY I PRAKTYCZNY
Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają na to, by częścią wyspy był np. zlew lub płyta grzewcza. Bez trudu znajdziesz również okap kuchenny do montażu ponad nią. Trzonem wyspy mogą być szafki kuchenne lub płyty MDF czy płyty kartonowo-gipsowe, które pomalujesz lub nawet okleisz płytkami ceramicznymi. Gotowe moduły znajdziesz nawet w sieciowych marketach z artykułami budowlanymi i wyposażeniem wnętrz.

BAREK
Nie oddziela kuchni całkowicie, ale pozwala na zachowanie w niej odrobinę „intymności”. Jeśli barek będzie nieco wyższy niż kryjące się za nim szafki i blaty kuchenne – ukryjesz przed oczami gości również bałagan, jaki został po przygotowaniach do ich wizyty.

PRAKTYCZNIE 2 W 1
Barek z powodzeniem może zastąpić stół kuchenny i stać się kącikiem herbacianym czy kawowym lub dać więcej miejsca do pracy, gdy zabraknie Ci go na blacie kuchennym. W zależności o tego, jak go rozbudujesz, możesz zyskać dodatkowe półeczki lub schowki na drobiazgi, kubki, kieliszki czy przyprawy.

ŚCIANKA
Kupując mieszkanie jeszcze na etapie budowy inwestycji, masz możliwość uzgodnienia z deweloperem ewentualnej dobudowy ścianki, która częściowo oddzieli aneks od salonu. Taką możliwość ustalisz z architektem podczas indywidualnych konsultacji. Jeśli pomysł częściowego oddzielenia aneksu przyjdzie Ci do głowy później, bez trudu taką ściankę dostawisz przy okazji prac wykończeniowych.

NIE OGRANICZAJ ŚWIATŁA
Ciekawym urozmaiceniem wnętrza będzie ścianka oklejona płytkami lub zbudowana z przeszklonych elementów. Do łask klientów powracają również luksfery, które nadają pomieszczeniom charakteru, a jednocześnie nie powodują utraty naturalnego światła. Ich szeroki wybór kolorystyczny daje możliwości do puszczenia wodzy fantazji. Z tego samego powodu polecić Twojej uwadze możemy ścianki szklane – które z kolei charakteryzują się szeroką gamą wzornictwa.

I WIELE INNYCH MOŻLIWOŚCI!
Jeśli nie przypadł Ci do gustu żaden z powyższych pomysłów, to może zainteresuje Cię bardziej nowatorskie rozwiązanie, jak np. parawan, żaluzje, rolety lub zasłonki. Ponadto do wyboru są jeszcze drzwi przesuwne, drzwi składane, regały lub po prostu odpowiednio ustawiona sofa…

CO Z ZAPACHAMI Z KUCHNI?
Na rynku dostępny jest cały wachlarz różnych okapów kuchennych, urozmaiconych pod względem wyglądu, ale również i ceny. Zastanawiasz się na pewno, czy taki okap może być na tyle skuteczny, by sprawdził się również w modelu mieszkania z aneksem kuchennym.

Uspokajamy Cię – tak, okap może być skuteczny i, co najważniejsze, wcale nie musi kosztować kilka tysięcy złotych.


WYCIĄG CZY POCHŁANIACZ?
To podstawowe pytanie, jakie powinieneś sobie zadać w tym miejscu. Jaka jest różnica pomiędzy jednym a drugim?

Wyciąg – jest to okap podłączony bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Dzięki niemu zapach z kuchni jest odprowadzany na zewnątrz.
Pochłaniacz – w przeciwieństwie do wyciągu nie ma on podłączenia z kanałem wentylacyjnym. Powietrze, które do niego trafia, filtrowane jest przez specjalne wkładki z aktywnym węglem, po czym wytłaczane z powrotem do pomieszczenia.

Wiele modeli okapów jest przystosowanych do montażu zarówno jako pochłaniacz, jak i jako wyciąg. Jeśli Twój plan aranżacji aneksu na to pozwala, polecamy Twojej uwadze wyciąg. Jest on zdecydowanie skuteczniejszy niż pochłaniacz, a dodatkowo tańszy w eksploatacji – pochłaniacze wymagają wymiany filtrów węglowych.

JAKA WYDAJNOŚĆ?
Producenci sprzętu AGD oceniają skuteczność okapu poprzez jego wydajność – czyli ilość m3 powietrza przefiltrowywanego w ciągu godziny. Przyjęło się, że im wyższa wydajność, tym skuteczniejszy okap – uczulamy Cię na tego typu zachęty ze strony sprzedawcy.

Zbyt duża wydajność w stosunku do powierzchni pomieszczenia (a co za tym idzie, ilości powietrza w pomieszczeniu) może przynieść więcej szkody niż pożytku. Pochłaniacz o zbyt wysokiej wydajności spowoduje brak świeżego powietrza w kuchni, a wyciąg będzie przynosił straty ciepła zimą.

Testy okapów nie potwierdziły, że wydajność ma wpływ na skuteczność działania okapu. Wykazały za to, że im wyższa wydajność, tym głośniejsze działanie urządzenia. Zapamiętaj więc, że okap powinien przefiltrować mniej więcej 6 razy w ciągu godziny powietrze w Twojej kuchni.


Szukasz mieszkania od dewelopera w atrakcyjnych lokalizacjach?
Sprawdź ofertę dewelopera Activ Investment.