Zakup mieszkania to poważna decyzja. Kiedy już przeanalizujemy swoje potrzeby mieszkaniowe: wielkość, lokalizację, wartość mieszkania na jakie możemy sobie pozwolić, udajemy się do dewelopera… i co dalej?

PIERWSZE SPOTKANIE

W celu zakupu mieszkania najlepiej udać się na spotkanie do biura dewelopera.

Ważne, by zwrócić uwagę zarówno na całą firmę, jak i na ludzi tam pracujących. To oni poprowadzą Cię przez proces zakupu mieszkania, warto więc dać im możliwość, aby zdobyli Twoje zaufanie.

W biurze dewelopera będziemy mieli możliwość uzyskania wszystkich informacji dotyczących nieruchomości, być może wynegocjowania lepszych warunków zakupu mieszkania w przypadku dokupienia miejsca postojowego czy komórki lokatorskiej w tym samym czasie.

POPROŚ O PROSPEKT INFORMACYJNY

Podczas wizyty otrzymasz także prospekt informacyjny, będący kopalnią wiedzy o inwestycji. Znajdują się tam wszystkie niezbędne informacje, których potrzebujesz by sprawdzić zarówno wiarygodność inwestycji jak i dewelopera.

NA JAKIE INFORMACJE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Tak więc, zacznijmy od tego na co zwrócić uwagę w prospekcie informacyjnym dotyczącym inwestycji? Na przykład na to, czy inwestor ma prawo własności działki, na której znajduje się inwestycja. Znajdziesz tam również informacje dotyczące: terminów rozpoczęcia / zakończenia budowy, terminu przeniesienia własności, harmonogramu wpłat czy warunków odstąpienia od umowy.

Warto przyjść na spotkanie, mając już informację dotyczącą swojej zdolności kredytowej. Można ją sprawdzić w oddziale banku, w którym chcemy wziąć kredyt lub u doradcy kredytowego. W przypadku sprawdzania zdolności kredytowej w banku – warto odwiedzić 2-3 placówki. My polecamy jednak spotkać się z doradcą kredytowym, który w naszym imieniu sprawdzi na jaki kredyt możemy sobie pozwolić i doradzi wybranie najlepszej oferty.

Taka formalność nie powinna zająć więcej niż 1-3 dni, a znacznie usprawni proces doboru odpowiedniego mieszkania do możliwości finansowych.

REZERWACJA MIESZKANIA

Kiedy już wybierzemy mieszkanie, deweloper je dla nas zarezerwuje, dając tym samym czas na upewnienie się w swojej decyzji. Jeśli chcemy dokonać takiej rezerwacji na okres paru dni – rezerwacja w większości przypadków jest bezpłatna. Czasami są to dwa dni, czasami cztery dni. W Activ Investment bezpłatnie można zarezerwować mieszkanie do 4 dni, podając jedynie swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu.

UMOWA DEWELOPERSKA

Kiedy już zdecydujemy się na zakup mieszkania, nadchodzi czas na podpisanie umowy deweloperskiej. Umowa ta stanowi zobowiązanie do podpisania umowy ostatecznej (zwanej także przyrzeczoną) w określonym czasie. Z umowy deweloperskiej nie można się wycofać w przypadku chęci rezygnacji z zakupu mieszkania. 

BRAK UMOWY DEWELOPERSKIEJ – BRAK KREDYTU

Umowa deweloperska, jest również istotna w wypadku finansowania nieruchomości, o ile zamierzamy ją kredytować – na jej podstawie bank udzieli nam kredytu. Bez umowy deweloperskiej jesteśmy w stanie określić jedynie zdolność kredytową w banku, czyli na jaką kwotę i na jaki okres możemy wziąć kredyt.

Czytając umowę, warto zwrócić uwagę na to, czy znajduje się tam zapis o „stałej cenie gwarantowanej” – tak jak w przypadku wszystkich umówActiv investment. Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej unikać umów, w których istnieje wzmianka o możliwości zmiany ceny.

Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego.

CO POWINNA ZAWIERAĆ?

Wszystkie istotne dane dotyczące transakcji nabycia mieszkania, które są ściśle określone przez ustawę deweloperską, czyli min:

  • dokładne dane obu stron umowy
  • opis przedmiotu umowy wraz z ceną
  • harmonogram prac budowlanych
  • standard wykończenia mieszkania
  • harmonogram płatności
  • termin odbioru mieszkania przez nabywcę
  • termin przeniesienia własności

O wszystkie formalności związane z zawarciem umowy oraz skompletowaniem załączników zatroszczy się przedstawiciel dewelopera. Do obowiązków nabywcy, należy jedynie dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem.

CZY ZAWARCIE UMOWY DEWELOPERSKIEJ WIĄŻE SIĘ Z JAKIMIŚ KOSZTAMI?

Zgodnie z ustawą deweloperską, opłaty notarialne, których wysokość zależy od wartości mieszkania, ponoszone są przez kupującego i dewelopera w równej wysokości po 50%.

Activ Investment ma wynegocjowane dużo niższe stawki, niż w przypadku jednorazowej umowy. Warto sprawdzić czy deweloper, u którego zdecydujesz się kupić mieszkanie, także zatroszczył się o niższe ceny dla swoich Klientów.

CZAS NA KREDYT

Mamy już podpisaną umowę deweloperską. I co dalej? Jest to odpowiedni czas aby udać się do banku w wypadku kredytowania mieszkania pamiętając, że do ubiegania się o kredyt wymagany jest wkład własny na poziomie 10 – 20% w zależności od banku. 

IM WCZEŚNIEJ ZAKUP TYM MNIEJSZA WPŁATA

Wysokość wpłaty za mieszkanie zależy od tego, na jakim etapie budowy kupujesz mieszkanie: dokonując zakupu na początku budowy inwestycji, wpłata zazwyczaj nie przekracza 10%. W przypadku kupienia mieszkania w stanie surowym zamkniętym poprzednie transze są łączone i finalnie wpłata wynosi ok. 60% wartości mieszkania. (wysokość wpłaty uzależniona jest od harmonogramu płatności)

Klient zaciąga kredyt na całość wartości mieszkania, natomiast odsetki są naliczane NIE od wartości całego kredytu, a od uruchomionej jego części.

W przypadku rozliczenia gotówkowego – sami regulujemy płatności, na podstawie harmonogramu płatności zawartego w umowie deweloperskiej.

Deweloper może ustalić terminy płatności na 2 sposoby: określa konkretne daty wpłat lub następują one po zakończeniu kolejnych etapów budowy.

BUDOWA DOBIEGŁA KOŃCA

Budowa inwestycji dobiegła końca. Deweloper, aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie, musi zyskać pozytywną opinię Nadzoru Budowlanego, który sprawdza go pod względem projektowym, technicznym, budowlanym, itp. Po zakończeniu budowy do dewelopera należy także kwestia wydzielenia lokali z budynku, by stanowiły samodzielne lokale mieszkalne, oraz niemieszkalne (np. miejsca postojowe, piwnice). Po zakończeniu formalności z tym związanych następuje odbiór mieszkania.

ODBIÓR MIESZKANIA

Odbiór lokalu przebiega w obecności przedstawiciela firmy deweloperskiej. W przypadku Activ Investment jest to koordynator budowy. Taki odbiór ma na celu sprawdzenie przez nabywcę, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z umową. Jeśli nie ma zastrzeżeń – podpisujemy protokół zdawczo – odbiorczy, co wiąże się także z otrzymaniem kluczy do mieszkania. Od tego momentu liczony jest czynsz i opłaty za wszystkie media. 

Polecamy artykuł:
„Odbiór mieszkania od dewelopera – co powinieneś wiedzieć?”  

UMOWA OSTATECZNA

Umowa ostateczna (lub przyrzeczona lub przenosząca własność), zawierana jest w formie aktu notarialnego. Czas do kiedy mamy ją zawrzeć, zawarty jest w prospekcie informacyjnym. Z momentem podpisania umowy wszystkie prawa i obowiązki związane z lokalem mieszkalnym przechodzą na kupującego. Przed podpisaniem umowy ostatecznej notariusz przeczyta nam zapisy w umowie, ręcząc za jej poprawność pod względem merytorycznym i prawnym.

NOTARIUSZ ZAJMIE SIĘ FORMALNOŚCIAMI

Notariusz sprawdzi stan księgi wieczystej macierzystej oraz złoży wniosek o założenie nowej księgi lokalowej dla kupionego mieszkania. Na życzenie Klienta notariusz może złożyć także wniosek o wpis hipoteki obciążającej Nasze nowo zakupione mieszkanie, jeżeli było ono nabyte na kredyt. Jeżeli Klient nie chce skorzystać z usług notariusza, wniosek o wpis hipoteki będzie musiał złożyć osobiście.

Opłata notarialna w przypadku podpisania umowy końcowej jest płatna 100% przez nabywcę. Na wysokość opłaty, tak jak w przypadku umowy deweloperskiej, wpływ ma wartość mieszkania.

WYKAŃCZAMY MIESZKANIE

Jesteśmy gotowi do zamieszkania w nowym mieszkaniu. Jeśli skorzystaliśmy z opcji „wykończenie mieszkania pod klucz”, wprowadzamy się na gotowe, jeśli nie, warto zorientować się czy deweloper ma podpisaną jakąś umową z firmami wykończeniowymi lub czy może polecić sprawdzone ekipy budowlane.

PRZEPROWADZKA I NOWE ŻYCIE

Kupno mieszkania wiąże się z przejściem przez wiele stron umów, zapisów, formularzy. Kiedy deweloper jest w stanie zapewnić nam profesjonalną obsługę, cały proces zakupu mieszkania nie wydaje się być taki straszny. Później pozostaje tylko radość ze swojego nowego mieszkania i nowe życie.

Activ Investment. Wybierz dewelopera z doświadczeniem. Mieszkania w najlepszych lokalizacjach.