Zastosowanie fotowoltaiki w bloku mieszkalnym może być świetnym sposobem na obniżenie kosztów czynszu. Panele fotowoltaiczne mogą być zainstalowane na dachu budynku mieszkalnego i wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej. Ta energia elektryczna może być następnie wykorzystana do zasilania świateł, wind i innych systemów elektrycznych w budynku.

Korzystając z fotowoltaiki, właściciele mieszkań i najemcy mogą znacznie zmniejszyć swoje rachunki za energię, ponieważ nie będą już musieli polegać wyłącznie na energii elektrycznej z sieci. Ponadto, to odnawialne źródło energii ma niskie koszty utrzymania i produkuje energię wolną od zanieczyszczeń, co czyni ją przyjazną dla środowiska. Takie rozwiązania obecnie są przez nas wykorzystywane np. na Osiedlu Area Park w Gliwicach.

CO TO JEST FOTOWOLTAIKA?

Technologia fotowoltaiczna wykorzystuje światło słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej, która może być następnie wykorzystana do zasilania oświetlenia i innych urządzeń elektrycznych. Oznacza to, że zamiast płacić za energię elektryczną od lokalnego przedsiębiorstwa energetycznego, lokatorzy w bloku mogą korzystać z darmowej energii generowanej przez fotowoltaikę. Ponadto instalacja fotowoltaiki na dachu może pomóc w zmniejszeniu nagrzewana się budynku w miesiącach letnich i utracie ciepła w miesiącach zimowych.

System fotowoltaiczny (PV) składa się z paneli PV, które przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, która może być następnie wykorzystana w rozmaity sposób. Panele PV są podłączone do inwertera, który przekształca prąd stały z paneli słonecznych w prąd zmienny, wykorzystywany np. do oświetlenia korytarzy. Nadwyżki energii elektrycznej są oddawane do sieci energetycznej, jak do wirtualnego magazynu. Stamtąd, mogą zostać odbierane i wykorzystane przez okres 12 miesięcy.

CO ZASILI ENERGIA POZYSKANA Z PANELI FOTOWOLTAICZNYCH NA OSIEDLU?

Energia z paneli fotowoltaicznych może być wykorzystywana do :
- oświetlenia korytarzy
- zasilenia wind w budynku
- oświetlenia alejek na osiedlu
- oświetlenia garaży oraz komórek lokatorskich

Dzięki postępowi w technologii fotowoltaicznej systemy te stają się coraz bardziej wydajne i opłacalne. Fotowoltaika nie wymaga podłączenia do sieci energetycznej i zapewnia czystą, niezawodną i oszczędną energię.

KORZYŚCI Z ZASTOSOWANIA FOTOWOLTAIKI

1. Oszczędność kosztów: Systemy fotowoltaiczne wymagają bardzo niewielkiej konserwacji i produkują darmową energię elektryczną, co daje znaczne oszczędności w stosunku do tradycyjnych rozwiązań oświetleniowych, takich jak żarówki czy świetlówki.

2. Przyjazny dla środowiska: Systemy fotowoltaiczne nie wytwarzają żadnych emisji ani zanieczyszczeń, co czyni je przyjazną dla środowiska alternatywą dla innych źródeł oświetlenia.

3. Bezpieczeństwo: Zapewniają niezawodne oświetlenie w ciemnych klatkach schodowych, na parkingach, w piwnicach i komórkach magazynowych.

CZY TO SIĘ OPŁACA?

Systemy fotowoltaiczne obniżają rachunki za energię elektryczną w budynku, a także mogą pomóc w ochronie przed przyszłymi podwyżkami stawek. Energia z paneli fotowoltaicznych przyczynia się do zmniejszenia opłat związanych z czynszem,  przez co właściciele mieszkań mogą przyciągnąć nowych lokatorów, którzy cenią sobie zrównoważony rozwój i niższe koszty wynajmu.


Szukasz mieszkania od dewelopera w atrakcyjnych lokalizacjach?
Sprawdź ofertę dewelopera Activ Investment.