Staranne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży jest bardzo ważne, ponieważ zwiększa szanse na szybką i korzystną dla nas transakcję. Zobacz krok po kroku, jakie działania musisz podjąć, chcąc sprzedać mieszkanie i zwiększyć jej atrakcyjność dla potencjalnych kupujących:

1. Wyceń nieruchomość

Prawidłowa wycena mieszkania to pierwszy i jednocześnie najważniejszy krok w sprzedaży nieruchomości. Warto skonsultować się z rzeczoznawcą majątkowym lub agencją nieruchomości, aby określić wartość nieruchomości. Oczywiście możemy sami sprawdzić ceny mieszkań w okolicy i zaproponować własną, ale miejmy na uwadze to, że wartość nieruchomości zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość, stan techniczny oraz wiek budynku, a dokładna wycena może pomóc w ustaleniu realistycznej ceny sprzedaży.

2. Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży

Jeśli zależy nam na uzyskaniu jak najwyższej ceny, przed sprzedażą warto zadbać o atrakcyjny wygląd i stan techniczny nieruchomości. Należy dokładnie:

 • Oczyścić i uporządkować pomieszczenia z prywatnych rzeczy,
 • Naprawić wszelkie uszkodzenia: np. cieknący kran, oderwaną listwę podłogową, zatkany zlew itp.
 • Odświeżyć farby i tapety, dzięki czemu mieszkanie będzie prezentowało się świeżo i atrakcyjnie,
 • Usunąć zbędne meble i dekoracje, które mogą sprawiać wrażenie zagracenia przestrzeni.
 • Zadbaj o kwiaty. Pomieszczenia z roślinami są odbierane jako przytulniejsze ,
 • Sprawdź żarówki. Wchodząc z klientem do jasnych i posprzątanych pomieszczeń, uzyskamy zdecydowanie lepszy efekt, niż w pokazywanie mieszkania w półmroku.

Warto również zainwestować w profesjonalne zdjęcia nieruchomości, które zachęcą potencjalnych kupujących do zapoznania się z ofertą.

Jak widać na przykładach, czasami niewielkimi nakładami finansowymi jesteśmy w stanie odmienić wnętrze, tak by wyglądało elegancko i sprawiało wrażenie wyższej ceny. Jeśli nie masz pomysłu jak to zrobić, warto skorzystać z usług firm zajmujących się home stagingem.

3. Promowanie nieruchomości

Warto korzystać z różnych kanałów promocji podczas reklamowania swojej nieruchomości, takich jak:

 • Portale internetowe (np. otodom.pl, olx., gratka.pl, morizon.pl),
 • Media społecznościowe (Facebook)
 • Reklama zewnętrzna - wywieś w oknie lub na balkonie banner z informacją o sprzedaży i numerem telefonu,
 • Poinformuj o sprzedaży znajomych i rodzinę, którzy mogą znać kogoś, kto szuka nieruchomości w danej okolicy.

Pamiętaj, że podstawą atrakcyjnej oferty są dobre zdjęcia, filmik oraz szczegółowy opis skupiający się na atutach inwestycji. Poniżej przykładowe ogłoszenie, które może Cię zainspirować do stworzenia oferty, która zainteresuje i zachęci do umówienia się na spotkanie:

"Mieszkanie o powierzchni 80 m² składa się z dwóch sypialni, salonu połączonego z aneksem kuchennym oraz łazienki z prysznicem. Zlokalizowane jest na 3 piętrze w nowoczesnym budynku z windą, który został oddany do użytku w 2018 roku.

Mieszkanie w pełni wyposażone i umeblowane w wysokim standardzie. Na podłogach położono wysokiej jakości panele winylowe. Kuchnia wyposażona w nowoczesne sprzęty AGD w tym lodówkę, zmywarkę, płytę gazową oraz piekarnik.

Duże przeszklenia w salonie pozwalają na dostęp światła naturalnego i zapewniają piękny widok na okolicę. Przestronny balkon o powierzchni 8 m² spokojnie zmieści zestaw wypoczynkowy ze stolikiem. W sypialni znajduje się szerokie łóżko oraz pojemna szafa wnękowa.

Budynek znajduje się w doskonałej lokalizacji, zaledwie 25 minut spacerem od centrum miasta. W pobliżu liczne sklepy, restauracje, kawiarnie oraz parki. Dużym atutem jest bliskość przedszkola oraz przystanku autobusowego, do którego dojście zajmie nie więcej niż 6 minut.

Cena do negocjacji. Zapraszamy do kontaktu i na prezentację mieszkania!"

4. Sprzedaj sam lub z pośrednikiem

Doświadczony i godny zaufania pośrednik może się okazać dobrym wsparciem, w każdym etapie sprzedaży nieruchomości. Może on pomóc w ustaleniu odpowiedniej ceny, przygotowaniu dokumentów, organizacji pokazów oraz negocjacji warunków transakcji. Kwestia prowizji często jest do ustalenia (czy leży po stronie kupującego czy jest dzielona np. po połowie).
Pośrednik oczywiście nie jest koniecznością. Jeśli masz czas i możliwości spokojnie poradzisz sobie z samodzielną sprzedażą mieszkania.

5. Przygotuj dokumenty

Przy sprzedaży nieruchomości należy mieć przygotowane niezbędne dokumenty, takie jak:

 • Akt notarialny nabycia nieruchomości w drodze kupna, darowizny lub spadku,
 • Aktualny odpis z księgi wieczystej,
 • Zaświadczenie o zameldowaniu osób w lokalu,
 • Dokument o braku zadłużenia i braku zaległości z tytułu czynszu oraz opłat eksploatacyjnych.

Warto też przedstawiać potencjalnym kupującym wszelkie dokumenty i informacje, które mogą pomóc im podjąć decyzje (np. rachunki za większe naprawy, karty gwarancyjne itp.)

6. Przygotuj się na negocjacje

Przygotuj się na negocjacje z potencjalnymi kupcami. Bądź elastyczny i gotów do kompromisów. Pamiętaj, że każda nienaprawiona usterka, poplamiona kanapa, oderwany od ściany okap, mogą być mocnym argumentem dla kupującego do obniżenia ceny mieszkania.

7. Umów się do notariatu

Sprzedając mieszkanie musisz pamiętać o wymaganych dokumentach i procedurach prawnych, takich jak umowa przedwstępna (jest konieczna, do złożenia wniosku o kredyt lub gdy kupujący chce zarezerwować mieszkanie wpłacając zadatek), umowa sprzedaży, opłaty notarialne i podatki.

WAŻNE!

Sprzedając mieszkanie przed upływem 5 lat od chwili jego nabycia, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, będziemy zobligowani do zapłaty 19% od dochodu, czyli zarobku z danej transakcji. Warto wiedzieć, że istnieją sytuacje, które pozwalają uniknąć daniny, mimo sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat. Warunkiem jest, by wszystkie środki ze sprzedaży przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe.


Szukasz mieszkania od dewelopera w atrakcyjnych lokalizacjach?
Sprawdź ofertę dewelopera Activ Investment.