Meble fornirowane są produktem uchodzącym za dosyć drogi i ekskluzywny. Salony meblowe kuszą nie tylko różnorodnością formy, wielością brył i możliwych aranżacji, lecz przede wszystkim urokiem i pięknem naturalnego drewna. Jak o nie dbać, by zachowały swoje piękno na lata? 

Obecny trend w meblarstwie służy kupującym nie tylko estetyką i nowoczesnością, ale również funkcjonalnością. Jeśli przyjrzymy się ofercie naszych rodzimych (i nie tylko) producentów mebli, zauważymy, że dostosowali się oni do rynku mieszkaniowego, projektując kolekcje tzw. modułowe.

MEBLE NA MIARĘ

Dzięki meblom modułowym, możemy zaaranżować dowolną przestrzeń wybraną kolekcją mebli – produkcja przewiduje ich rozmaite wymiary przy zachowaniu takiego samego projektu. Dzięki temu, nie musisz rezygnować z wymarzonej komody i szafki RTV, bo kupisz je na szerokość 110 cm, 140 cm czy 160 cm.

CZY WARTO POSTAWIĆ NA ORYGINALNOŚĆ?

Jeśli dodamy do tego możliwość wyboru naturalnej okleiny (forniru), jej wybarwienie i ewentualne kombinacje kolorów… tworzymy unikatowe, niepowtarzalne wnętrza dopasowane do swego gustu, uznania i kieszeni. Biorąc pod uwagę, że fornir nie należy do najtańszych produktów na rynku, warto przyjrzeć mu się bliżej…

CO TO JEST FORNIR?

Fornir jest naturalną okleiną, czyli cienkim „plastrem” drewna przyklejanym na powierzchnię płyty meblowej. Na powierzchnię mebli stosuje się rozmaite grubości forniru – od 0.6 mm do 1.5  a nawet 2 mm. W odróżnieniu od powierzchni sztucznych (czyli np. płyt melaminowanych) fornir zachowuje właściwości drewna.

A’LA DREWNO

Fornir tak jak drewno jest zróżnicowany pod względem kolorystyki i ubarwienia. Jest także czuły na działanie wilgoci oraz światła słonecznego. Meble fornirowane są zdecydowanie tańsze od mebli wykonanych w 100% z drewna, a dają podobny efekt estetyczny.

Fornir, podobnie jak drewno, wymaga bejcowania i lakierowania.

Źródło: www.e-markat.pl

WYBARWIENIE MEBLI FORNIROWANYCH

Każdy producent dostarcza do sieci salonów sprzedających jego meble próbniki wybarwień dostępnych oklein. Są to mniejsze lub większe płytki pokryte okleiną wybranego rodzaju i wybarwioną kolorem wg. receptury producenta.

Wyboru koloru dokonujesz więc na podstawie małego kawałka płyty lub mebli, które akurat w tym kolorze salon meblowy ma na ekspozycji. Na ile kolor próbki odpowiada wykonanym meblom?

POMARAŃCZOWY ZAMIAST WIŚNIOWEGO?

Podstawową cechą forniru jest to, że wraz z upływem czasu jego kolor ulega zmianie. Kolory ciemne, nasycone, wpadające w wiśnię po kilku latach pojaśnieją i nabiorą odcień pomarańczy. Kolory jasne, naturalne, w tym bardzo popularny obecnie kolor biały lub bielony (zwłaszcza bielony dąb) pożółkną. Największymi zmianami odcienia charakteryzują się meble w okleinie z orzecha amerykańskiego i dębowe. Duże znaczenie ma przy tym wystawienie powierzchni mebli na działanie światła słonecznego – zauważysz to, otwierając szafkę po kilku latach. Jej wnętrze będzie w innym odcieniu niż to, co widzisz na zewnątrz szafki.

W SKLEPIE WYGLĄDAŁO INACZEJ…

Najprawdopodobniej, rozpakowując nowe meble w domu, zobaczysz, że ich odcień jest inny niż to, co widziałeś w salonie. Nie powinieneś jednak tym się martwić, gdyż w miarę upływu czasu Twoje meble również nabiorą innego odcienia i dojdą w końcu do takiego efektu, jakiego oczekujesz. Co ważne, w którymś momencie proces zmiany odcienia się zatrzyma. Nie jest też tak, że zupełnie nie wiadomo jak Twoje meble będą wyglądać. Najlepiej, jeśli zapytasz sprzedawcę czy ekspozycja jest świeża, czy próbki są nowe?

WYBARWIENIE WG PRÓBKI INNEGO PRODUCENTA

Jeśli zamawiasz komplet mebli do pokoju firmy X, a stół i krzesła firmy Y może się okazać, że zobaczysz małe różnice w odcieniu mebli. Jak tego uniknąć?

CO ZROBIĆ ABY KOLOR BYŁ SPÓJNY ZAMAWIAJĄC U RÓŻNYCH PRODUCENTÓW?

Najlepiej z punktu widzenia zgodności koloru, byłoby poczekać na wykonanie i dostarczenie tego kompletu, który ma być wzorem koloru i jakiś element dostarczyć do drugiego producenta. Jeśli kupujesz meble w jednym salonie meblowym, zapewne sprzedawca chętnie pomoże Ci w ustaleniach z producentem. W takiej sytuacji masz największą pewność, że różnica w wybarwieniu kompletu stół + krzesła i szafki będzie niewielka.

ZAPYTAJ O PRÓBKI

Inną możliwością jest poproszenie sprzedawcy, by na jakiś czas udostępnił próbkę koloru ze swojego próbnika. Są to małe płytki, więc bez trudu w sklepie często je się wykręca lub odczepia i wysyła pocztą do fabryki.

USŁOJENIE

Najwięcej kłopotu kupującym sprawia usłojenie zamawianych mebli. W zależności od wybranej okleiny możesz spotkać się z następującą sytuacją: stół na ekspozycji w salonie miał blat w drobne, równe słoje, zaś wykonany stół charakteryzuje się usłojeniem szerokim lub nieregularnym.

USŁOJENIE INNE NIŻ ZAMAWIAŁEM – CZY TO WADA?

Nie. Fornir to okleina naturalnego pochodzenia, zachowuje więc właściwości drewna. Producent jest zobowiązany do wyboru okleiny w odpowiednim gatunku, jednak 1. klasa jakości forniru nie określa jej własności estetycznych, lecz głównie użytkowe i jakościowe.

W przemyśle meblarskim funkcjonują różne klasy jakości tak drewna jak okleiny naturalnej. Wyższe jakościowy klasy stosowane są na widoczne elementy mebli (tu trafia klasa najwyższa, czyli A), niższe gatunkowo surowce trafiają tam, gdzie oko ich nie powinno ujrzeć – czyli np. wnętrze szafki, półki, spodnia część blatu stołu itp.

UROK DREWNA I FORNIRU TO RÓWNIEŻ JEGO NIEPRZEWIDYWALNOŚĆ

Przyjrzyj się meblom producenta na ekspozycji i dowiedz się, gdzie najbliżej znajduje się inny salon z ekspozycją tego producenta i tam również sprawdź. Zobaczysz wówczas, że urok drewna i forniru to również jego nieprzewidywalność…

Producent nie jest w stanie zagwarantować Ci, jaki wzór usłojenia będzie charakteryzował zamówione przez Ciebie meble. Urozmaicony wzór to cecha drewna i forniru i zazwyczaj nie podlega ewentualnym reklamacjom.

JAK O NIE DBAĆ?

Jeśli będziesz odpowiednio dbać o meble w fornirze, zachowają swoje piękno na lata. Na co należy zwracać uwagę i na co uważać?

  • zarysowania – najbardziej podatna na zarysowania jest okleina bukowa. Jest tak dlatego, ponieważ jest ona całkowicie gładka – nie ma porów jak np. dąb. Jest jednocześnie delikatna. Zadaniem lakieru pokrywającego powierzchnię jest maksymalna ochrona przed uszkodzeniami, ale pamiętaj, że każdy przedmiot z czasem użytkowania się niszczy. Dlatego warto korzystać z obrusa, podkładek czy mat pod talerze i kubki. Nawet talerz przesunięty po blacie stołu może pozostawić po sobie drobne ryski.

Ważne – w zależności od stosowanego lakieru i okresu przechowywania mebli w fabryce, lakier może nabierać swych pełnych właściwości ochronnych do 30 dni. Tuż po rozpakowaniu mebli w domu, użytkuj ich „oszczędnie” przez pierwsze 2 tygodnie (dotyczy to mebli wykonanych na zamówienie).

  • czyszczenie – unikaj używania popularnych środków czyszczących dostępnych na rynku. Prawda o nich jest taka, że powodują wysokie natłuszczenie powierzchni mebli, co w konsekwencji prowadzi do odbarwień i trwałych zmian w składzie chemicznym lakieru. Jeśli zapytasz producenta o polecany środek czyszczący, to najprawdopodobniej zaleci Ci czystą miękką ściereczkę i czystą wodę. Ewentualnie bardzo słaby roztwór z szarego mydła. Prawdziwy, specjalistyczny środek do czyszczenia mebli to koszt ok 80-90 zł i tylko takiemu środkowi możesz zaufać. Ma on nie tylko właściwości czyszczące, lecz również odtłuszczające.
  • nasłonecznienie – jak już wspominaliśmy powyżej, meble fornirowane charakteryzują się wysoką podatnością na wpływ czynników zewnętrznych, zwłaszcza światła. Dlatego w pierwszych miesiącach użytkowania nie powinieneś pozostawiać na stałe np. wazoników, serwetek, figurek. Po 2-3 miesiącach po takiej ozdobie pozostanie stały ślad na powierzchni w postaci odbarwienia.
  • zawilgocenia –  są niebezpieczne zwłaszcza dla mebli dębowych i w okleinie dębowej z racji porowatości surowca. Czyszcząc meble zawsze wycieraj je do sucha. Natychmiast wycieraj rozlany płyn, uważaj również na wazony z kwiatami – na powierzchni wazonu z zimną wodą zbiera się wilgoć, która spływa na blat. Zbyt długie zawilgocenie powierzchni forniru prowadzi do powstania bąbli i wybrzuszeń. Producent nie przyjmie od Ciebie reklamacji na taką wadę.
  • odparzenia – powstaną, gdy postawisz na blacie gorący kubek. Stosowanie podkładek pod naczynia całkowicie eliminuje ryzyko powstania odparzeń. Warto również zaznaczyć, że wielu producentów stosuje obecnie lakiery, które uodporniają fornir na działanie wysokiej temperatury. Zastrzegają jednak, że odporność dotyczy jedynie zdroworozsądkowego użytkowania – czyli gorący kubek czy talerz tak, rozgrzany garnek nie.

UNIKALNOŚĆ I TRWAŁOŚĆ

Bezsprzeczną zaletą mebli drewnianych i fornirowanych jest ich unikatowość. Dzięki temu, co może wydawać się kłopotliwe – czyli naturalne własności surowca – zyskujemy produkt niepowtarzalny.

MEBLE Z KLASĄ

Drewno i fornir dodaje pomieszczeniu ciepła sprawiając, że staje się ono przytulne i nabiera klasy. Kombinacje w wymiarach, kolorze szkła na frontach czy blatach, zestawienie różnych wybarwień to coś, czego nie da nam żaden producent wykonujący meble taśmowo. Jest to przywilej, za który trzeba dołożyć nieco gotówki, jednak zazwyczaj koszt ten się opłaca. Dobrze wykonane meble, bazujące na solidnych materiałach i dobrych środkach wykańczających (bejca, lakier) będą Ci służyć przez lata. 

[wpstatistics stat=pagevisits time=total]