Mieszkanie od dewelopera czy mieszkanie z rynku wtórnego. Co wybrać? Każda opcja ma swoje wady i zalety. Przed zakupem mieszkania trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Poniżej przedstawiamy parę wskazówek, które mamy nadzieje, pomogą w podjęciu decyzji.

Mieszkanie od dewelopera

Nowoczesne rozwiązania i wysoki standard

Deweloperzy oferują mieszkania w nowo wybudowanych budynkach, które są wyposażone w nowoczesne rozwiązania i wysoki standard wykończenia. Możesz oczekiwać nowoczesnej architektury, nowych instalacji, energooszczędności oraz materiałów wykończeniowych najwyższej jakości.

Personalizacja

Kupując mieszkanie od dewelopera, masz często możliwość wprowadzania zmian lokatorskich na etapie budowy lub możesz je samodzielnie wprowadzić po odbiorze kluczy. Przerobienie mieszkania w stanie deweloperskim, gdy nie ma w nim podłóg i mebli jest znacznie łatwiejsze i tańsze niż w przypadku mieszkań już urządzonych. Aranżacja i urządzanie mieszkania od początku, dale Ci nieskończone możliwości dostosowania wymarzonego M do własnych potrzeb i upodobań.

Gwarancje i bezpieczeństwo

Deweloperzy często udzielają gwarancji na wykończenie mieszkania oraz części wspólne w budynku. Oznacza to, że w przypadku ewentualnych wad, deweloper będzie odpowiedzialny za ich naprawę. Ponadto, kupując mieszkanie od dewelopera, masz pewność, że wszystkie niezbędne formalności prawne zostały spełnione, a budynek jest zgodny z obowiązującymi przepisami budowlanymi.

Nowe osiedle i infrastruktura

Nowoczesne budownictwo zdecydowanie daje komfort życia. Przepisy prawne narzucają wręcz zapewnienie takich udogodnień jak np. dostęp do miejsc parkingowych, placu zabaw, możliwość instalacji ładowarki do samochodu elektrycznego czy montaż paneli fotowoltaicznych, z których energii mogą być zasilane części wspólne budynku co przekłada się na niższy czynsz.

Inwestycja i potencjalny zysk

Zakup mieszkania od dewelopera może być także rozważany jako forma inwestycji. Jeśli kupujesz w dobrej lokalizacji lub na rynku nieruchomości o wysokim popycie, istnieje szansa na wzrost wartości nieruchomości w przyszłości, co może przynieść potencjalny zysk, jeśli zdecydujesz się ją sprzedać lub wynająć.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego. Co wybrać ?

Decyzja między mieszkaniem z rynku wtórnego a pierwotnego zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i okoliczności. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze:

Cena

Mieszkania z rynku wtórnego często są tańsze niż te z rynku pierwotnego. Ale to tylko pozorne. Wiele mieszkań wymaga dużych nakładów finansowych, które w finalnym rozrachunku wyrównują te ceny. Kupując mieszkanie zwłaszcza w starszym budownictwie istnieje ryzyko wystąpienia dodatkowych kosztów (oprócz standardowego remontu) związanych np. z wymianą rur, instalacji elektrycznej co będzie generować jeszcze większe koszty.

Co więcej wiele ofert sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego oferowanych jest przez pośredników, którzy prowizją obciążają kupującego mieszkanie.

Dodatkowo nabywając nieruchomość na rynku wtórnym jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli podatku PCC. Wynosi on 2% wartości rynkowej mieszkania.

Lokalizacja

W obecnych czasach coraz trudniej o dobrą działkę budowlaną pod inwestycje deweloperską.  Plusem mieszkań z rynku wtórnego jest na pewno różnorodność. Jeśli zależy Ci na konkretnej lokalizacji, może być łatwiej znaleźć mieszkanie z rynku wtórnego spełniające Twoje oczekiwania.

Gotowość do zamieszkania

Mieszkania z rynku wtórnego są zazwyczaj gotowe do zamieszkania, co oznacza, że nie trzeba czekać na ukończenie budowy czy przeprowadzać prac wykończeniowych. Należy pamiętać, że wiele mieszkań z rynku wtórnego wymagają remontu, który potrafi być równie czasochłonny jak wykończenie mieszkania przez sprawną ekipę.

Charakter i historia budynku

Mieszkania z rynku wtórnego często znajdują się w starszych budynkach o unikalnym charakterze i historii. Jeśli cenisz sobie oryginalne detale architektoniczne czy klimat starszego budownictwa, to taka nieruchomość może być dla Ciebie odpowiednia. Jeśli stawiasz na nowoczesność – mieszkanie z rynku pierwotnego będzie dla Ciebie lepszym wyborem 😉


Szukasz mieszkania od dewelopera w atrakcyjnych lokalizacjach?
Sprawdź ofertę dewelopera Activ Investment.