JAK SIĘ USTRZEC PUŁAPEK, KTÓRE CZYHAJĄ NA KUPUJĄCYCH NIERUCHOMOŚĆ?.

Kupno mieszkania to ważna decyzja, dlatego warto ją podjąć rozważnie. Obecnie na rynku nieruchomości możemy znaleźć mnóstwo ofert, które mogą się wydawać bardzo korzystne Wiele z nich po bliższym przyjrzeniu się im, okazują się być… pułapką. Zwłaszcza gdy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym. Jak takiej pułapki uniknąć? Na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie? 

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie mieszkania, często jednym z pierwszych pytań, jakie pojawia się w naszej głowie jest to, czy lepszym wyborem będzie dla nas mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego.

Każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy. Niemniej jednak, decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego, musimy liczyć się z większą ilością pułapek i zachować większą ostrożność. Dlaczego?

LOKATOR NA GAPĘ

Wydaje Ci się, że w dzisiejszych czasach nie ma już takich przykrych niespodzianek, jak lokator na gapę? To uważaj, bo niedopatrzenie może spowodować, że ta przykra niespodzianka spotka właśnie Ciebie. Kiedy już znajdziesz swoje wymarzone mieszkanie, które chciałbyś kupić, dokładnie przestudiuj akt notarialny oraz księgę wieczystą. Poszukaj zapisów dotyczących tzw. służebności osobistej – zapis taki znalazłby się w trzecim dziale księgi wieczystej. Do mieszkania ze służebnością prawo ma nie tylko jego właściciel, lecz również osoba, której służebność przysługuje. Zmiana właściciela mieszkania nie zmienia tego faktu!

W momencie finalizacji transakcji kupna w Twoim przyszłym mieszkaniu nie powinien być również nikt zameldowany – możesz to sprawdzić, żądając od sprzedającego przedstawienia stosownego zaświadczenia wystawionego przez urząd gminy.

ZADŁUŻENIE

Aby uniknąć konieczności spłacania zaległych rachunków za zbywcę, poproś o przedstawienie zaświadczenia o aktualnym stanie zadłużenia – wystawi je spółdzielnia lub zarząd wspólnoty mieszkaniowej. Podobne potwierdzenie – nawet w formie aktualnego stanu salda – wystawi każdy dostawca mediów.

KOSZTY UTRZYMANIA

Poproś zbywcę o przedstawienie ostatnich rachunków wystawionych przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Znaczna różnica w bieżących kosztach utrzymania jest widoczna zwłaszcza przy porównaniu mieszkań nowych z mieszkaniami starszymi, z rynku wtórnego. Starsze budynki wymagają remontu lub mają go właśnie za sobą – z czym automatycznie wiąże się wyższy koszt w postaci funduszu remontowego. Jeśli kupujesz mieszkanie latem lub wiosną, nie zapomnij poprosić również o rachunki z sezonu jesienno-zimowego – sprawdź ile będzie Cię kosztować ogrzewanie.

STAN PRAWNY

Zanim zdecydujesz się na podpisanie jakichkolwiek dokumentów lub zobowiązań, sprawdź, kto jest prawnym właścicielem mieszkania, które planujesz kupić. W drugim dziale księgi wieczystej jest wskazany właściciel nieruchomości. Natomiast w dziale trzecim i czwartym sprawdzisz, czy do mieszkania nie mają praw osoby trzecie – w postaci hipoteki lub służebności osobistej.

W przypadku, gdy dla danego mieszkania nie została założona księga wieczysta, wszystkie powyższe informacje poda zarząd wspólnoty lub spółdzielni.

UMOWA PRZEDWSTĘPNA

Jeśli zależy Ci na tym, by zbywca w ostatniej chwili nie wycofał się z transakcji (pod wpływem np. lepszej oferty innego kupującego), podpisz z nim umowę przedwstępną. Najlepszym zabezpieczeniem będzie umowa w postaci aktu notarialnego – aby ją zerwać, zbywca musiałby wstąpić na drogę sądową.

Jakie informacje powinny się znaleźć w takiej umowie? Przede wszystkim dokładny opis kupowanej nieruchomości, uzgodniona wartość nieruchomości, sposób i termin zapłaty. Jeśli uzgodniłeś zapłatę w transzach, umowa powinna wskazywać konkretne terminy, w których transze te powinny zostać zrealizowane.

PLAN ZAGOSPODAROWANIA TERENU

Wśród kupujących nieruchomość funkcjonuje przekonanie, że kupno mieszkania z rynku wtórnego daje automatyczną gwarancję, że zagospodarowana przestrzeń wokół budynku/osiedla nie ulegnie zmianie. Nic bardziej mylnego. Co więcej, o ile deweloper ma obowiązek poinformować Cię o ewentualnych niedogodnościach wynikających z planów, o tyle kupując mieszkanie z rynku wtórnego, sam musisz takie informacje zdobyć.

WYMAGANY REMONT

Spójrzmy prawdzie w oczy. Rzadko ma miejsce sytuacja, kiedy mieszkanie na rynku wtórnym wygląda jak mieszkanie Naszych marzeń. Jeśli kupujemy mieszkanie, zwłaszcza w nieco starszym budownictwie, gdzie pierwsi lokatorzy wprowadzili się wiele lat temu – remont będzie prawdopodobnie nieunikniony, ponieważ w większości przypadków, właściciele mieszkania chcący sprzedać mieszkanie – niewiele w nie inwestują. Może się zdarzyć, iż remont okaże się większy i poważniejszy, niż wymiana podłogi czy pomalowanie ścian. Może się okazać, że uszkodzona jest np. instalacja grzewcza lub mieszkanie nie posiada odpowiedniej wentylacji – czego nie widać na pierwszy rzut oka.

Jak widzisz, przed Tobą nie tylko trudny wybór wymarzonego mieszkania i jego aranżacja, lecz przede wszystkim uważne wzięcie pod lupę obecnego właściciela.

…MOŻE WIĘC JEDNAK NOWE?

Wszystkie powyższe pułapki są całkowicie nieaktualne, gdy decydujesz się na zakup mieszkania bezpośrednio w biurze dewelopera. Masz wtedy pewność, że cała transakcja zostanie przeprowadzona prawidłowo, a Ty jako pierwszy właściciel mieszkania nie będziesz musiał martwić się absolutnie o nic, o co dodatkowo zadba ustawa deweloperska, która zabezpiecza kupującego.

Czy mieszkania z rynku pierwotnego są droższe od tych z rynku wtórnego? Odpowiedź brzmi nie. Wszystko zależy od standardu, rodzaju, lokalizacji inwestycji oraz aktualnych promocji dewelopera. Często mieszkania z rynku pierwotnego są wręcz tańsze od tego, które możemy kupić na rynku wtórnym – ze względu na wykończenie. Cena mieszkań na rynku pierwotnym po dodaniu kosztów wykończenia, bywa porównywalna z tymi, które możemy kupić na rynku wtórnym – tyle, że mieszkanie urządzone przez nas, będzie dokładnie takie jak sobie wymarzyliśmy. 

.

Jeśli masz jakieś pytania – jest temat, który Cię nurtuje i chciałbyś /chciałabyś, żebyśmy o nim napisali – napisz w komentarzu, szybko dopowiemy, bądź napiszemy artykuł z omówieniem problemu 

[wpstatistics stat=pagevisits time=total]