Wybór mieszkania, które przeznaczone będzie na cele inwestycyjne, to niełatwe zadanie. Czynników, które pośrednio lub bezpośrednio wpływają na stopę zwrotu z inwestycji jest mnóstwo. O czym należy pamiętać planując inwestycję w mieszkanie pod wynajem? Jakie elementy charakteryzują mieszkanie o wysokim potencjale inwestycyjnym? 

#1 MIESZKANIE, NA KTÓRE CIĘ STAĆ

Zakup nieruchomości pod wynajem bardzo często finansowany jest przy pomocy kredytu hipotecznego, który stanowi mniejsze lub większe obciążenie dla domowego budżetu. Wybierając mieszkanie pod cele inwestycyjne nierozsądnie jest zatem porywać się z motyką na księżyc i kupować nieruchomości, która wyczerpie naszą zdolność kredytową. Może się bowiem okazać, że kilkumiesięczne problemy ze znalezieniem lokatorów oraz wysokie koszty eksploatacyjne, istotnie nadszarpną naszą nasz domowy budżet i przysporzą problemów płynnościowych. Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z inwestowaniem w nieruchomości, postawmy na początek na niewielką kawalerkę lub małe 2 pokojowe mieszkanie do 37 m2. Pamiętaj, że sam zakup to nie wszystko. Mieszkanie trzeba wykończyć i urządzić pod klucz, co zawsze generuje spore koszty. 

#2 DOPASOWANIE DO POTRZEB GRUPY DOCELOWEJ

Kolejnym krokiem, po ustaleniu własnych możliwości finansowych, powinno być określenie grupy docelowej. Inne nieruchomości poszukiwane są przez studentów, młode małżeństwa czy korporacje wynajmujące mieszkania dla swoich pracowników. Określając własną grupę docelową, znacznie łatwiej będzie wybrać optymalną okolicę, standard oraz powierzchnię nieruchomości i tym samym zwiększyć szansę na szybkie znalezienie lokatorów.    

#3 FUNKCJONALNY ROZKŁAD

Istotną rolę odgrywa również funkcjonalny rozkład. O ile w przypadku młodych par/ małżeństw czy managerów korporacji najlepiej sprawdzą się mieszkania 2 pokojowe z oddzielną sypialnią, tak w przypadku studentów już nie za bardzo. Powód? Stosunkowo wysoki czynsz. Studenci chętniej wybiorą kawalerkę lub mieszania, w których będą mogli wynająć samodzielny pokój.

#4 DOBRA LOKALIZACJA

Lokalizacja jest niewątpliwie kluczowym elementem, na który należy zwrócić uwagę –  tyczy się to zarówno zakupu mieszkania na własne potrzeby, jak i pod wynajem. By zwiększyć szansę na szybkie znalezienie zainteresowanych wynajmem, warto postawić na lokalizacje poszukiwane przez docelową grupę naszych klientów. Optymalna lokalizacja dla studentów to sąsiedztwo największych uniwersytetów, młode małżeństwa wybiorą raczej spokojne i bezpieczne dzielnice, oddalone od centrum, jednak doskonale skomunikowane i skąpane w zieleni. Celując w firmy, które poszukują mieszkań dla swoich pracowników, warto stawiać na centra miast lub rozwijające się dzielnice biznesowe. Dobra lokalizacja to nie tylko szansa na szybkie znalezienie lokatorów, ale i na wzrost wartości nieruchomości, co w konsekwencji oznacza szansę na korzystną sprzedaż w przyszłości.

#5 SPOSÓB OGRZEWANIA

Bez względu na wybraną grupę docelową, warto zadbać o odpowiedni komfort przyszłych mieszkańców i optymalną temperaturę w mieszkaniu. Dostępne na rynku mieszkania ogrzewane są na wiele różnych sposobów, jednak najbardziej pożądane jest niewątpliwie miejskie ogrzewanie. Koszty takiego ogrzewania nie należą zwykle do przesadnie wysokich, dlatego też ryzyko wyziębienia, a w konsekwencji zawilgocenia mieszkania przez lokatorów jest stosunkowo niewielkie.  

#6 BIEŻĄCE KOSZTY EKSPLOATACYJNE

Z tematem ogrzewania wiążą się również inne koszty eksploatacyjne, a w szczególności czynsz. Jego wysokość jest niezwykle zróżnicowana, dlatego przed dokonaniem zakupu, warto się zorientować, ile każdego miesiąca przyjdzie nam płacić.

#7 KOSZTY TOWARZYSZĄCE

Z zakupem mieszkania wiąże się zwykle szereg dodatkowych kosztów towarzyszących – prowizja dla agencji, opłaty notarialne itd. Warto być ich świadomym i odpowiednio wcześniej się przygotować. Istotnym kosztem dla właściciela nieruchomości, może być również przygotowanie mieszkania do wynajmu – mowa o ewentualnym remoncie, zakupie brakujących sprzętów itd. Koszty te istotnie wpływają na stopę zwrotu z inwestycji, zatem i na nie należy zwrócić szczególną uwagę.

#8 DODATKOWE UDOGODNIENIA

Wpływ na standard mieszkania, a co za tym idzie stawkę wynajmu, mają również dodatkowe udogodnienia – winda, rowerownia, osiedlowy plac zabaw, fitness club dla mieszkańców itd. Ich obecność znacząco podniesie atrakcyjność naszej nieruchomości.

#9 MIEJSCE POSTOJOWE

Biorąc pod uwagę wysoki odsetek osób posiadających samochód, warto zadbać o przynależne do mieszkania miejsce postojowe lub garaż. Mogą być one oferowane w pakiecie z mieszkaniem lub w przypadku braku zainteresowania lokatorów mieszkania, wynajmowane oddzielnie.

#10 BEZPIECZEŃSTWO

Szczególnie dla rodziców bardzo istotne są kwestie związane z bezpieczeństwem. Nie są jednak oni wyjątkiem. Każdy chce mieszkać w spokojnej dzielnicy i czuć się w „swoim domu”, nawet tym tymczasowym, bezpiecznie. Strzeżone i monitorowane osiedla mogą stanowić rozwiązanie problemu. Koszty eksploatacyjne takich mieszkań są wprawdzie wyższe, jednak mimo wszystko warto przemyśleć zakup mieszkania na jednym z takich osiedli.

[wpstatistics stat=pagevisits time=total]